מגמות אחרונות בשוק הנדל"ן

המטרה של זיהוי מגמות אחרונות בשוק הנדל"ן היא לעזור למשקיעים, רוכשי דירות ושוכרים לאתר הזדמנויות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, ישנן תקופות בהן מחירי הנדל"ן יורדים ומטפסים שוב. לאורך זמן מחירי הדירות בערכים נומינאליים וריאליים אכן נמצאים במגמת עלייה, אך בחינה של המגמות האחרונות לעומק מגלה ממצאים מפתיעים. חיפוש אחר דירות למכירה או להשכרה בכפוף לזיהוי המגמות הוא יתרון משמעותי. ניתן לעשות זאת באמצעות מספר דרכים, כאשר לכל שיטה יש מאפיינים אחרים.

חדשות במדורי נדל"ן

הדרך הראשונה לזהות מגמות אחרונות בשוק הנדל"ן היא באמצעות קריאת מדורים ייעודיים. במדורי נדל"ן מופיעות חדשות לבקרים ידיעות לגבי דירות ונכסים בכל רחבי הארץ. ישנן ידיעות העוסקות בקרקעות להפשרה, לעומת אחרות אשר מסקרות פרויקטים של קבלנים או משקיעים זרים. בנוסף, מאוד מומלץ להתייעץ עם מתווכים ובעלי מקצוע שעיסוקם המרכזי הוא נדל"ן. גורמים אלו יכולים לספק לכל אזרח הערכה מבוססת לגבי שוק הנדל"ן, עתידו והתמורות הצפויות בו בעתיד הקרוב.

לא רק עלייה במחירי דירה להשכרה

המגמה המרכזית אותה ניתן לזהות בשוק הנדל"ן אינה תקפה רק לגבי דירה להשכרה. נכון לתחילת שנת 2013 נמצא שוק הנדל"ן בעיצומו של תהליך עליית מחירים. לא ניתן להתעלם מהעלייה הזו, התקפה לגבי ערים מרכזיות כמו תל אביב, ירושלים וחיפה או מתקיימת גם בפריפריה. עליית המחירים נמשכת כבר יותר משנתיים ונמצאת בקצב תאוצה אדיר. הבנה של מצב השוק לפני השכרת דירה, רכישה של דירה חדשה או מכירה של נכס יכולה לעזור ללקוח להרוויח מהמגמות הקיימות.

מדיניות הממשלה

מגמה נוספת הקיימת לאחרונה בשוק הנדל"ן היא ניסיונות של המדינה לווסת את עליית המחירים. המדיניות הממשלתית של ישראל היא הקצאת קרקעות לבנייה, בתהליך ששיאו אמור להגיע בתוך 4-5 שנים. מבקרים רבים של תכניות הממשלה נותרים סקפטיים לגבי הפשרה מן הסוג הזה, אך בלא מעט מקרים מצליחה המדיניות לנטוע אופטימיות בקרב המשקיעים. כל מי שמתייעץ עם סוכן נדל"ן לגבי דירה להשכרה או למכירה יכול לשמוע הערכה לגבי הזמן המתאים להוצאה מן הסוג הזה. גם שינויי מדיניות ותקנות הממשלה בנוגע לביטוח אשר גורמים לשינויים בגובה המחיר של ביטוח דירה, צריכים להילקח בחשבון.

שוק של קונים או מוכרים?

המגמות העיקריות בתחום הנדל"ן נוגעות בשאלה האם מדובר על שוק של קונים או של מוכרים. שוק של קונים מתאפיין במצב בו היצע הדירות גדול מסך כל הקונים. במצב כזה ניתן להשיג יתרון בניהול משא ומתן מול ואפשר אפילו להוריד את המחיר המבוקש על ידי בעל הנכס עבור דירה להשכרה. לעומת זאת, שוק של מוכרים הוא הפוך לחלוטין: במצב הזה סך הביקוש של דירות להשכרה ולקנייה עולה על ההיצע. שוכרים וקונים מתקשים להוריד במחיר, לעומת משקיעים אשר יכולים להבטיח לעצמם הכנסה פאסיבית יציבה. לסיכום, כדאי להמשיך ולעקוב אחר שוק הנדל"ן משום שמדובר על תחום דינאמי וסוער.

מאת: רמי בורשטיין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הסכם שכירות- כללים חשובים לבדיקה לפני חתימה
שכנים כן בוחרים ומשפיעים על מחיר הנכס
מדוע חשוב מתווך נדל"ן מקצועי בקניית נכסים