כל מה שרצית לדעת על תמ"א 38

משרדי תיווך ביקנעם עלית

בענף הנדל"ן ניתן למצוא לא מעט התפתחויות חשובות, בעיקר במהלך העשור האחרון. בין ההתפתחויות המרשימות ביותר ניתן לציין את התופעה של תמ"א 38. בזכות תוכנית מתאר זו, שהוסיפה הרבה מאוד דירות למכירה במיוחד באזורי ביקוש, הצליחו תושבים רבים להעלות את ערך דירתם ולחזק אותה מפני רעידות אדמה עתידיות. בשורות הבאות נסביר את ההיבטים החשובים ביותר של תמ"א 38. בתוך כך נבין האם פרויקט כזה מעלה את ערך הדירה, האם יש צורך לפנות את הדירה במהלך השיפוץ ועוד. 

תופעה מתרחבת

כמעט כל מי שבוחן מודעות מתאימות באתרים של בתים למכירה נתקל גם בפרסומים של יזמי תמ"א. הפעילות המתרחבת של אותם יזמים מספקת מענה לשורה של ליקויים שהתגלו בבנייני מגורים ישנים. על מנת להפוך בתים ישנים לעמידים יותר מפני רעידות אדמה מציעים היזמים שורה של פעולות חיזוק ושיקום שיועילו לכלל הדיירים. לאחר פעולות החיזוק מקבלים הדיירים גם תוספת שטח בנוי, ממ"ד ולעיתים גם הטבות נוספות. הדירה הופכת למודרנית יותר, חזקה יותר וערכה עולה בעשרות אחוזים. בתמורה, מקבל היזם זכויות בניה לצורך הקמת דירות נוספות. מכירת הדירות מאפשרת את קיום הפרויקט החשוב בלי שהדיירים יצטרכו להשקיע כסף מכיסם. 

משרדי תיווך בכפר יונהחשוב לדעת

כדי שכל נושא תוכנית המתאר (תמ"א) יהיה ברור יותר, נסכם בקצרה כל מה שחשוב לדעת: 
מי זכאי להשתתף – בעלי דירות ישנות שנבנו לפני 1980, בבתים שנבנו לפני התגבשות התקינה החדשה. 
איך מממשים את החיזוק בפועל – פונים ליזם שמתמחה בתמ"א 38. היזם יכול להיות קבלן ביצוע או גורם מתווך ששוכר את הפועלים, המהנדס וכן הלאה. 
מה מקבלים הדיירים – הדיירים מקבלים בניין חזק יותר, מודרני יותר, יציב ועמיד בפני מצבים של רעידות אדמה קשות וכן מוגן יותר מפני סכנת טילים (כל דירה מקבלת גם ממ"ד ושיפורים בחזות החיצונית). 
כמה זמן זה לוקח – תהליך החיזוק עצמו אינו ארוך במיוחד. הוא יכול לקחת שנה עד שנתיים, תלוי במהירות השגת האישורים ובמידת ניסיונו של היזם. 
האם צריך לפנות את הדירה במהלך העבודה – במרבית המקרים ניתן לגור בדירה גם תוך כדי ביצוע העבודות של החיזוק.

מאת: רי/מקס ישראל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מחזור משכנתא, הגיע הזמן להתעורר!
הסכם שכירות- כללים חשובים לבדיקה לפני חתימה
דירות למכירה בדרום