רכישת דירה למגורים הינה אחת ההחלטות המשמעתיות שכל אחד מאיתנו מקבל במהלך חייו, החלטה בעלת השלכות נפשיות, כלכליות ורגשיות החורגות הרבה מעבר לפן העסקי של הקנייה. במהלך אירוע כגון זה, בו מעורב כסף רב, חשוב לצמצם את כמות הטעויות שאנו עלולים לבצע לכדי מינימום, שכן לכל טעות יכול להיות מחיר כבד.
ריכזנו עבורכם 5 טעויות עיקריות, אשר הימנעות מביצוען תהפוך את חוויית הרכישה לבטוחה, נעימה ורווחית הרבה יותר.

1) קנייה בטרם מכירה בעלי הנכסים שבינינו מכירים את נקודת התפר הזו שבין קנייה של נכס חדש ומכירה של בית קיים. האינסטינקט המוטעה לעתים מושך אותנו לכיוון של ביצוע עסקת קנייה קודם למכירה, וזאת כדי "לא להיתקע ללא דירה" לאחר ביצוע המכירה. ניתן להבין אינסטינקט זה, אך הוא שגוי ומסוכן. חתימה על חוזה מכר כקונה לפני ביצוע עסקת מכירה על הנכס הקיים משמעותה התחייבות לתקציב פיקטיבי שלא בטוח כי ניתן לממשו. חס וחלילה נמצא את עצמנו במצב בו התחייבנו כלפי בעל נכס כלשהו לקנות את דירתו, ובדיעבד אנו מגלים כי לא נוכל למכור את הנכס שלנו במחיר לו ציפינו. אנו עלולים למצוא עצמנו במצב בו נאלץ לבטל את חוזה הרכישה ולהיות חייבים בקנס כבד לבעל הנכס ממנו קנינו. תמיד נעדיף למכור ראשית את הנכס שלנו, לוודא בדיוק מה התקציב האמיתי העומד לרשותנו, ואז למצוא נכס לרכישה ללא סיכון. ואיך נוודא שלא נמצא עצמנו "ברחוב" בין שתי העסקאות? נגדיר בחוזה המכר שלנו תקופת פינוי ארוכה שתאפשר לנו לאתר ולרכוש נכס חדש בשקט נפשי, והכי חשוב – בביטחון כלכלי ועיניים פקוחות.

2) בירור פינאנסי חלקי - כמות הרוכשים הפוטנציאליים המגיעים להתרשם מנכסים למכירה בטרם ביררו לעומק את יכולתם הכלכלית מול בנק למשכנתאות תדהים אתכם. מדובר בכמות נכבדה ביותר, ומדובר בטעות חמורה. האינטרנט מציע לנו היום מחשבוני משכנתא לכל דורש, אולם במחשבונים אלו הגולש קובע את כל הפרמטרים, כולל כמה ריבית ישלם... הבנק לא בהכרח יסכים איתו
פגישה עם יועצי משכנתאות וקבלת אישור עקרוני למשכנתא הינם צעדים אלמנטאריים לפני תחילת תהליך רציני של חיפוש דירה.

3)עורך דין ברגע האחרון - קונים רבים מניחים כי תפקידו של עורך דין מקרקעין מסתכם בביצוע טיוטות הסכם המכר ונוכחות בחתימתו. זו טעות שיש להימנע ממנה. בחרו עורך דין שילווה אתכם בקנייה בשלב מוקדם והפעילו אותו במהלך הבירורים אודות הנכסים המעניינים אתכם. עורך הדין יעיין בנסח הטאבו של הדירה וינסה לאתר מבעוד מועד קשיים אפשריים, כגון – עיקולים, שעבודים, בעיות רישום ובעלות, חריגות ובנייה ועוד. קשיים כאלו, אם מתגלים ברגע האחרון, יכולים להוביל לפיצוץ עסקאות, עוגמת נפש רבה ואפילו הפסדים כספיים.

4) הגדרת מסגרת תקציב בלתי-אחראית - קונה רציני חייב להכיר לעומק את מחירי השוק באזור בו הוא מחפש. נכון, כולנו חולמים שה-"מציאה" של האזור תיפול אל חיקנו, אך בפועל עלינו להבין בדיוק מה נוכל לרכוש בתקציב שלנו, מה הפער בין מחירי השיווק למחירי הסגירה באזור, מה הגמישות והיתרונות שלנו במו"מ ועוד. מומלץ להתייעץ עם מומחה לנדל"ן באזור שיוכל לשקף לנו את הנתונים הללו באופן אמין.
המלצה נוספת – יש להשאיר ברשותנו תקציב נזיל של כ-10% מעל למחיר הנכס. רכישת דירה כוללת עלויות נוספות, כגון עמלת עו"ד ותיווך, תשלום מס רכישה במקרים מסוימים, שיפוץ, הובלה ועוד. אסור לנו לרכוש נכס חדש תוך מיצוי מוחלט של כל מסגרות הכסף הזמינות לנו.


5) עלינו להימנע בכל אופן מלהיכנס אל תוך סיר הלחץ האמוציונאלי שהוא מו"מ ישיר ופנים-אל-פנים מול בעל הנכס. משאים ומתנים שכאלו מועדים לפורענות ועתירי מניפולציות, הטעיות, דרמות וסחטנות רגשית. מו"מ איכותי מנוהל אך ורק באופן רציונאלי המאפשר קבלת החלטות קרה ומחושבת לקידום העסקה. מומלץ בחום להשתמש באיש מקצוע לצורך ביצוע המו"מ בפועל, וזאת על מנת ליצור חיץ בינינו ובין הבעלים המאפשר הפעלת שיקול דעת בצורה נוחה, נעימה ורגועה. חשוב לזכור – בעל הנכס אינו אמור להיות חבר שלנו. תפקידו מסתכם כצד השני במו"מ, ורצוי שכל ההתקשרות מולו תתבצע באמצעות צד שלישי עליו אנו סומכים. כל טעות במו"מ, ולו הקטנה ביותר, הנובעת מתגובות אמוציונאליות –עולה הרבה כסף!

והכי חשוב – שיהיה בהצלחה בחיפושים וברכישה, ושכל אלו מבינינו הנמצאים כרגע בעיצומו של תהליך זה ימצאו את מבוקשם – לא דירה או נכס, אלא מעל לכל – בית.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

דירות למכירה בדרום
דירות למכירה במרכז 
בדיקת הסביבה לפני קניית הנכס הבא שלכם